Czy warto układać panele drewniane samodzielnie?

 
Panele drewniane są wygodną alternatywą dla desek litych i parkietów – pozwalają na cieszenie się atutami naturalnego drewna bez potrzeby skomplikowanych prac montażowych. Czy jednak warto zabierać się za ich układanie samodzielnie?
 
Generalnie, montaż paneli podłogowych nie powinien nieść ze sobą wyzwania dla początkującego majsterkowicza, a nawet dla osoby, która nie miała nigdy wcześniej do czynienia z takimi materiałami. Trzeba jednak posiadać czas oraz podstawowe narzędzia i akcesoria, aby montaż przebiegał szybko i sprawnie.
 
Aklimatyzacja paneli drewnianych
Przed rozpoczęciem prac zaleca się, aby przeprowadzić proces aklimatyzacji materiału, ponieważ pod wpływem zmian temperatur i wilgotności panele drewniane są narażone na szok termiczny, szczególnie w okresie zimowym. Właśnie dlatego poleca się przechować je przez 48 godzin w domu, najlepiej w temperaturze wynoszącej 18-22 stopni Celsjusza.
 
Układanie paneli z drewna
Najczęściej panele wyposażone są w specjalne zatrzaski lub pióra i wpusty, które ułatwiają ich samodzielne układanie. W zależności od typu paneli może być konieczne zastosowanie kleju do połączenia ich z podłożem. Także nie można zapominać o wykonaniu szczeliny dylatacyjnej, gdy podłogi te układane są jako pływające. Należy też zastosować odpowiedni podkład, na przykład w celu wygłuszenia podłogi.
 
Kiedy lepiej powierzyć prace firmie?
Jeżeli wpisze się do wyszukiwarki internetowej słowa „panele podłogowe Warszawa”, można od razu znaleźć wiele firm świadczących usługi sprzedaży i układania paneli podłogowych. Często taka usługa jest nawet darmowa. Warto pamiętać o tym, że kupując materiały tego rodzaju płacimy pełny podatek VAT, a wtedy, gdy dodatkowo zamawiamy je z montażem, podatek jest obniżony, dlatego jest to też często bardziej opłacalne rozwiązanie.
 
Na usługę montażową warto też zdecydować się wtedy, gdy nie ma się zbyt dużo czasu na samodzielne prace, nie posiada się żyłki majsterkowicza lub też nie ma się potrzebnych narzędzi i nie planuje się ich zakupu.
 
Zatem gdy chcesz zakupić panele podłogowe Warszawa i wiele innych miast posiada sklepy, gdzie można skorzystać również z usługi montażowej.